Wyprawka dla pierwszoklasisty – co można kupić w sklepie z plecakami?

Pierwsza klasa szkoły podstawowej, to nie tylko kolejny poziom edukacji Twojego dziecka. To nowe środowisko, nowe wyzwania i kolejny milowy krok zbliżający do samodzielności. Aby maluch mógł skupić się na tym co najważniejsze w szkole, możemy ułatwić mu naukę i adaptację, na przykład poprzez przygotowanie wyprawki dla pierwszaka. Co powinna zawierać wyprawka dla pierwszoklasisty? Wszystkie niezbędne przybory, kupicie w naszym sklepie z plecakami! Aby ułatwić Wam zakupy, przygotowaliśmy listę akcesoriów, o których powinniście pamiętać. Sprawdźcie sami!

Tornistry szkolne dla dzieci 

Nieodłączny element szkolnego nowicjusza to bez wątpienia tornister dla pierwszoklasisty. W tym przypadku rodzic powinien przede wszystkim pójść na kompromis między wygodą i walorami estetycznymi, a funkcjonalnością tornistra. Komfort dziecka jest jednym z najważniejszych aspektów mających wpływ na zdrowy kręgosłup Twojej pociechy. Tornistry szkolne powinny być dostosowane do wzrostu i wagi dziecka, dlatego przed zakupem takiego produktu, należy go bezwzględnie przymierzyć. Źle dobrany tornister szkolny, potrafi nadwerężyć plecy, nadmiernie obciążyć mięśnie i zdeformować postawę. To, że tornister szkolny dobrze wygląda na plecach kolegi, nie znaczy, że będzie pasować naszemu maluchowi. W tym wieku, wśród dzieci zachodzą ogromne dysproporcje związane z wagą i wzrostem. Najważniejszym z zaleceń ortopedów jest zwrócenie uwagi no to, aby dziecko nie nosiło ciężarów, które przekraczają 10% masy jego ciała. Należy również pamiętać, że średnio tornistry szkolne ważą około 1000g kiedy są puste. Nie możemy zapominać o dodatkowym wypełnieniu typu piórnik, lunch box, worek na WF, itp. Dlatego też, kupując pierwszy tornister szkolny, polecamy wybrać się do specjalistycznego sklepu taki jak nasz, gdzie rodzic otrzyma fachową pomoc w doborze tornistra, a dziecko będzie mogło wybierać spośród szerokiej oferty różnych producentów. Alternatywą dla tornistrów są lekkie i profilowane plecaki do pierwszej klasy, dopasowane rozmiarem do potrzeb najmłodszych uczniów. Takie plecaki przypominają funckjonalnością i budową plecaki młodzieżowe.

Pozostałe przybory szkolne – kompletna wyprawka dla pierwszoklasisty

Oprócz tornistra, pierwszoklasista bez wątpienia będzie potrzebował wielu dodatkowych przyborów, bez których nie da się funkcjonować w szkolnych murach. Wyprawka dla pierwszoklasisty składa się ponadto z dodatkowych elementów:

  • piórnik – w tym przypadku decyzję możemy pozostawić pierwszoklasiście, aczkolwiek polecamy wybierać spośród piórników rozkładanych. Piórnik rozkładany dwuklapkowy, z delikatnie usztywnianą obudową, ułatwi maluchowi organizację przyborów szkolnych i szybki dostęp do konkretnej kredki lub ołówka.
  • worek na WF na obuwie – w dzisiejszych czasach, wychowanie fizyczne przechodzi przez trudny etap, a zachęcanie dzieci do wysiłku fizycznego to nie lada wyzwanie. Dlatego też, starajmy się pokazać dzieciom, że WF to również fajna zabawa, szczególnie jako praca zespołowa. Fajny worek na WF z postaciami z ulubionych bajek czy seriali, z pewnością doda odwagi małym nieśmiałkom i przyciągnie uwagę pozostałych kolegów z klasy. Najlepiej, aby worek na obuwie był wykonany z nieprzemakalnego materiału, który zapewni komfort przenoszenia użytego podczas zajęć stroju.
  • zeszyty – na start, polecamy zakup kilku zeszytów 16-kartkowych w trzy linie (najlepiej z szerszą liniaturą ułatwiającą pisanie) i w kratkę. Jeden zeszyt powinien być 32-kartkowy, który posłuży jako zastępnik dawnego dzienniczka – w celu utrzymywania kontaktu wychowawcy z rodzicami dziecka.
  • ówki i kredki – tutaj zdecydowanie polecamy wybór kredek typu Bambino lub osadzonych w drewnie, np. kredki ołówkowe Astra. Piórnik szkolny powinien również zawierać ołówki miękkie B lub 2B, tzw. ołówki opisane. Nie zapominajmy o niezbędnych do pielęgnacji kredek dodatkach: gumki do mazania oraz temperówki
  • nożyczki, klej, plastelina – jako, że użytkownik dopiero wkracza w etap samodzielności, proponujemy zakup nożyczek o zaokrąglonych końcach. Wysuwany klej w sztyfcie również zda egzamin wśród pierwszoklasistów. Fajnie, aby opakowanie plasteliny zawierało co najmniej 6 podstawowych kolorów.
  • papier kolorowy, blok techniczny i papier do rysowania
  • bidon i śniadaniówka – bez pożywnego śniadania nie ma efektywnej nauki, ani chęci do zabawy. Pamiętajmy o tym, wybierając lunch box i bidon na wodę, uwzględniając preferencje ucznia. Fajnie, gdyby taka śniadaniówka była usztywniana i podzielona na części – dzięki temu przygotujesz posiłek, który wygląda estetycznie i zachęca dziecko do spożycia. Najlepiej, kiedy bidon zawiera wodę, jeśli jednak Twoja pociecha woli bardziej konkretne rozwiązania, polecamy bidon z wkładem na owoce lub bidon do koktajli.

Przygotuj dziecko na start w szkole 

Pamiętajmy, że wyprawka dla pierwszoklasisty, to nie tylko kolorowe tornistry szkolne czy przybory plastyczne. To także ogromne wyzwanie emocjonalne dla Twojego dziecka – jako rodzic, staraj się podwójnie wspierać malucha w pierwszych miesiącach uczęszczania do nowej szkoły. Nie rozgraniczaj wieku przedszkolnego od szkoły, nie chowaj nagle jego ulubionych zabawek z wcześniejszych lat. Dziecko samo dojrzeje do takich decyzji. Podkreślaj zalety bycia pierwszoklasistą, nie strofuj dziecka zbyt mocno, jeśli okaże się bardziej wycofane w kontaktach z rówieśnikami. Każdy uczeń potrzebuje indywidualnej ilości czasu na poznanie nowego środowiska. Kompletując wyprawkę szkolną, zaangażuj pociechę w wybór każdego przedmiotu, aby miało świadomość coraz większej samodzielności i oczekiwania na przyjemne przeżycia związane z byciem uczniem.

You may also like...

1 Response

  1. Grzesiek pisze:

    Do worka na buty na WF dołożyłbym jeszcze kupno odpowiedniego stroju , bo czasami szkoły wymagają np granatowych spodenek i białej koszulki 🙂

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *